Rewolucja ws. badań lekarskich!

Serdecznie zachęcamy do przeczytania artykułu ws. zmian dotyczcącyh badań lekarskich. Już nie będzie trzeba wydawać kroci za podbicie "karty zdrowia sportowca".

Problem badań lekarskich dla sportowców od wielu lat był kwestią, która niepokoiła klubowych działaczy. Zgodnie z poprzednio obowiązującymi przepisami badania lekarskie powinny być przeprowadzane raz na sześć miesięcy, a uprawnionymi do orzekania byli wyłącznie lekarze medycyny sportowej. Takie zapisy sprawiały, żeby uzyskać opinie lekarską w tym zakresie, trzeba było wielokrotnie oczekiwać w długich kolejkach, dostępność do lekarzy była ograniczona do minimum. Limity NFZ były niewielkie, więc najczęściej trzeba było wydawać krocie za podbicie „kart zdrowia sportowca”.

– Nasza dwuletnia batalia została wygrana. Cieszę się, że nie tylko ludzie piłki, ale innych sportów skorzystają na tym. Zaoszczędzą przede wszystkim pieniądze i czas. Rozporządzenie na pewno ułatwi pracę mniejszym klubom. Specjalne podziękowania Członkom Zarządu PZN za pracę oraz Wiceprezesowi Andrzejowi Padewskiemu oraz Senatorowi Mieczysławowi Golbie – powiedział Prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Najważniejsze kwestie zawarte w nowym rozporządzeniu:

– badania przeprowadzane będą raz w roku

– prawo do wydawania orzeczeń zyskuje również lekarz POZ

– w odniesieniu do zawodników amatorów oraz osób po ukończeniu 23 r. ż. obecne przepisy nie ustanawiają wymogu przeprowadzania badań (uzyskania orzeczenia lekarskiego)

Cały artykuł oraz rozporządzenie dostępne laczynaspilka.pl

fot. laczynaspilka.pl

on 02 kwiecień 2019